Jak poznat svůj typ pleti + domácí test
Klíčem ke zdravé a krásné pleti nejsou jen správně zvolené produkty, ale také znalost svého typu pleti, pravidelnost a vytrvalost. Abychom věděli, jaké produkty si vybrat, je důležité znát svůj typ pleti. Pokud ho neznáte, jste tady na správném místě. A pokud si nejste jisti, jaké produkty zvolit, rádi Vám s tím pomůžeme.
Existují čtyři základní typy pleti: normální, suchá, mastná a smíšená pleť. Ale existují i další speciální typy pleti, které mohou být kombinovány se čtyřmi základními: citlivá, zralá nebo aknózní pleť.
A proč bychom měli vědět, jaký je rozdíl mezi typem a stavem pleti?
Typ pleti je dán geneticky, ale aktuální stav Vaší pleti se může měnit v důsledku životního stylu, zdraví, hormonální rovnováhy nebo věku. Například suchá pokožka je typ pleti, zatímco dehydratovaná pokožka je stav pleti.
Základní typy pleti
Normální pleť
Normální typ pleti je snem všech žen (i mužů). Tento typ je však v dospělosti velmi vzácný a je typický spíše pro děti a dospívající. Pokožka není napnutá ani příliš promaštěná. Je bez vrásek, bez akné, bez lesku, póry nejsou zvětšené a ucpané, kůže je jemná, hebká, svěží a pružná. Má jednotnou strukturu a pigmentaci a hladký povrch.
Suchá pleť
Suchá pleť je bledá, napnutá, jemně zarudlá, křehká a bez lesku. Má narušenou kožní bariéru, což se projevuje zvýšenou citlivostí a ztrátou zdravého lesku. Pnutí, svědění, pocity stahování a suchost se objevují po celý rok. Pokožka je suchá i na ostatních částech těla. Mohou se tvořit šupinky, a na pokožce téměř nejsou vidět póry, což může být vhodný rozlišovací znak mezi suchou a dehydratovanou pokožkou. Suchá pleť je náchylnější k tvorbě jemných vrásek kolem očí a úst a hlubších vrásek na čele.
Smíšená pleť
Kombinací suchých/normálních a mastných míst vzniká pleť smíšená. Suchá místa jsou obvykle na tvářích (tzv. U-zóna) a mastná místa na nose, čele a bradě (tzv. T-zóna). V oblasti T-zóny se často tvoří akné, a nacházejí se tam i zvětšené póry v důsledku nadprodukce kožního mazu.
Mastná pleť
Má hrubou texturu, je lesklá a má viditelné zvětšené póry, hlavně na nose a bradě. V důsledku nadprodukce mazu se často vyskytují ucpané póry, akné, záněty a černé tečky. Pleť má málo vrásek a stárne nejpomaleji.
Existují ještě další speciální typy pleti, které mohou být kombinovány se čtyřmi základními.
Speciální typy pleti
Citlivá pleť
Pokožka je jemná, křehká a citlivá na kosmetické přípravky, cigaretový kouř, alkohol, potraviny, slunce, prach, stres, teplo, chlad... Má slabou kožní bariéru, která ji dostatečně nechrání před dráždivými látkami či mikroorganismy. Je jemnější, tenčí, má menší množství pigmentu a krevní cévy jsou blízko povrchu, proto rychle zčervená. Často se objevují alergické reakce, pupínky, zarudnutí, skvrny a vyrážky.
Zralá pleť
Známky stárnutí se na ní začínají projevovat okolo 25. roku života. U někoho se projeví dříve, u jiného později. Pokožka ztrácí pevnost, pružnost a podkožní tuk. Objevují se vrásky, klesají horní oční víčka, ochabuje pokožka na dekoltu a krku. Později se objevují pihy, stařecké skvrny, kožní výrůstky, viditelně rozšířené žilky (zejména v oblasti nosu a na tvářích) a rozšířené póry v důsledku ztráty pojivové tkáně (kolagen, elastin). Stáří není tak docela typ pleti, ale je velmi důležité tento podkožní proces stárnutí zohlednit při výběru kosmetiky.
Aknózní pleť
Jde o opravdové akné, ne o běžné vyrážky, což si často sami pletete a nesprávně si diagnostikujete typ pleti. Acne vulgaris je kožní onemocnění projevující se pupínky, většinou více najednou, které zasahují do větší hloubky. Vznikají podkožní vředy a cysty. Jedná se o chronický stav, který se léčí i několik let, na rozdíl od běžných vyrážek. Často se vyskytuje kromě obličeje také na krku, ramenech, hrudníku či zádech. Neléčené akné se může rozšířit a zanechat jizvy a skvrny.
Příčin akné je mnoho, někdy ani dermatologové nepřijdou na to, co je skutečnou příčinou: hormony (zvýšená hladina androgenů a s tím související nadprodukce mazu), hormonální onemocnění (např. syndrom polycystických vaječníků), bakterie (Propionibacterium acnes vyvolávající zánět), životospráva…
Stav pleti
Stav pleti je aktuální vzhled naší kůže a mění se v závislosti na různých faktorech. Závisí na věku, péči o pleť, ročním období, stravování, hormonálních změnách, užívání léků nebo stresu…
Je to změna, kterou můžeme sami ovlivnit k lepšímu, například vhodnou kosmetikou, což je dobrá zpráva. Špatná zpráva je, že ho můžeme ovlivnit i k horšímu. Někdy si za to můžeme sami, a to například nesprávnou péčí o sebe zvenčí i zevnitř. Pokud jde o projev vnitřního stavu organismu (důsledek onemocnění apod.), kosmetika si s tím neporadí a neřeší skutečnou příčinu, ani kdyby stála stovky eur nebo byste ji kupovali v lékárně.
Co se děje v našem nitru a jak na nás působí vnější faktory, se projeví na pokožce. Stav pleti je tedy odrazem toho, jak o sebe pečujeme zvenčí i zevnitř.
Dehydratovaná pleť
Jak už název napovídá, trpí nedostatkem hydratace. Objevuje se pocit pnutí, svědění, póry jsou viditelnější. Vrásky se tvoří dříve, pleť působí mdle a povadle, objevují se tmavé kruhy pod očima. Na pleti se mohou vyskytnout suchá místa, ale také místa s nadměrnou tvorbou kožního mazu. Každý typ pleti tedy může trpět tímto stavem - ano, i mastná pleť. Často se totiž stává, že si vyberete produkty na mastný typ pleti, přitom máte dehydratovanou pleť (stav pleti), a tím ji ještě více vysušušíte. Pleť se pak začne více mastit, ucpávají se póry a člověk se ocitá v začarovaném kruhu.
Přecitlivělá/podrážděná pleť
Jedná se opět o dočasný stav, který je způsoben nepříznivými vnějšími vlivy, jako je agresivní kosmetika, přehnaná exfoliace, stres, dieta, počasí, časté střídání produktů, léky, horká sprcha, znečištěné prostředí, kořeněná jídla… Projeví se dočasným zánětem, svěděním, zarudnutím, podrážděním, které časem ustoupí. Nejedná se o alergickou reakci.
Nadměrně mastící se pleť
I zde může jít o dočasný stav, který je způsoben buď vnitřními nebo vnějšími faktory. Jedná se o zvýšenou produkci kožního mazu, který ale nesouvisí s typem pleti.
Mezi vnější faktory ovlivňující, resp. zvyšující jeho tvorbu patří: agresivní péče (drhnutí ručníkem), nadměrné odmašťování (používání agresivních mýdel nebo produktů s obsahem alkoholu), mechanické dráždění (mechanický peeling), nadměrné zatěžující množství produktů… Vnitřní faktory ovlivňující jeho tvorbu jsou: onemocnění, hormonální nerovnováha, menstruační cyklus, životospráva…
Tento stav se zaměňuje s mastným typem pleti. A často ho sami zhoršujeme. Paradoxně platí, že čím více se budete snažit maz odstraňovat, tím více se bude tvořit.
Vyrážky/zápaly
Objeví se obvykle lokálně, rychle, jsou povrchové. Například v období před menstruací, pokud se neodlíčíme, nebo po nějakém nevhodném jídle či při oslabené imunitě. Pleť se poměrně rychle zahojí.
Domácí test
Typ pleti jde zjistit i doma jednoduchým testem. Umyjte si tvář čistícím gelem/pěnou, který nezanechává na pokožce žádný film (nepoužívejte odličovací olej nebo balzám) a osušte jemně ručníkem. Pleť dále ničím neošetřujeme. Počkejte cca 30 minut a poté sledujte důkladně pleť a všímejte si daných charakteristik.
- Pokud je pleť v pořádku, bez pocitů pnutí, suchosti, stahování nebo naopak bez nadměrného promaštění, neleskne se, má normální barvu a velikost pórů (každá, i normální pleť má viditelné póry) máte NORMÁLNÍ PLEŤ.
- Pokud cítíte pnutí, stahování, póry jsou minimálně viditelné, je bez lesku a působí křehce, máte SUCHOU PLEŤ.
- Pokud je textura kůže hrubá, póry jsou rozšířeny, pleť je mastná a leskne se po celém povrchu, máte MASTNOU PLEŤ.
- T-zóna je mastnější a leskne se, ale tváře jsou suché, případně normální bez známek pnutí, máte SMÍŠENOU PLEŤ - nejčastější typ pleti.
Pokud máte podobné pocity, jako u suché pleti, ale může se objevit i nadměrná tvorba mazu, ale pleť je navíc červená, křehká, objevují se prosvítající cívky či lišeje, máte CITLIVOU PLEŤ.
Jsme v tom spolu, jsme tu pro Vás.
Kateřina z Kosco 🖤